Αρχική σελίδα » Έρευνα » Ολοκληρωμένα Έργα » Υπουργείο Παιδείας » E52:"Using hand-held devices in educational activities"

Οδύσσεια: E52 Project

Κωδικός Έργου: Χρηματοδοτούσα Αρχή: Υπ.Ε.Π.Θ., Β’ Κ.Π.Σ., Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ., ενέργεια ΟΔΥΣΣΕΙΑ: Αξιοποίηση των Υπολογιστικών και Δικτυακών Τεχνολογιών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Ανάδοχος Φορέας: ΑΠΘ και ΕΚΠΑ

Ταυτότητα:

• Τίτλος: Οδύσσεια E52: “Έργα Επίδειξης Νέων Τεχνολογιών: Χρήσεις Ατομικών Συσκευών σε Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες, Τεχνολογία Ελέγχου στην Εκπαιδευτική διαδικασία”
  • Χρηματοδοτούσα Αρχή: Υπ.Ε.Π.Θ., Β’ Κ.Π.Σ., Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ., ενέργεια ΟΔΥΣΣΕΙΑ: Αξιοποίηση των Υπολογιστικών και Δικτυακών Τεχνολογιών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
  • Ανάδοχος φορέας: ΑΠΘ και ΕΚΠΑ
  • Συνεργαζόμενα σχολεία: 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ελληνικού, Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού

Αντικείμενο του έργου: Ο σχεδιασμός μαθησιακών δραστηριοτήτων για το Γυμνάσιο με την αξιοποίηση των τεχνολογιών M.B.L. και Ρομποτικής.

Ρόλος ΕΕΤ: Συνεργαζόμενος Φορέας
Συνεργαζόμενος φορέας

Δραστηριότητες ΕΕΤ: Συνεργαζόμενος Φορέας
Επιλογή του μαθησιακού κιτ τεχνολογίας ελέγχου ‘Lego Mindstorms’ και διάθεσή του στα δύο σχολεία. Ανάπτυξη σεναρίου αξιοποίησης των εργαλείων. Συνεργασία με τα σχολεία για τη συν-διδασκαλία αντίστοιχων μαθημάτων. Εμπειρική αξιολόγηση μαθησιακών διαδικασιών στην τάξη.

Έργο ΕΕΤ:

Σενάριο για την αξιοποίηση της τεχνολογίας ελέγχου στο Γυμνάσιο. Παραδοτέο εμπειρικής αξιολόγησης της αντίστοιχης σχολικής εφαρμογής.