Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

14.02.2023

16ο Διεθνές Συνέδριο για την Τεχνολογία στη Διδασκαλία των Μαθηματικών - ICTMT16

Το ETL φιλοξενεί το 16ο Διεθνές Συνέδριο για την Τεχνολογία στη Διδασκαλία των Μαθηματικών, γνωστό και ως ICTMT 16.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 7 έως τις 10 Ιουνίου 2023 και διοργανώνεται από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φ. Σ. του ΕΚΠΑ.

Η σειρά συνεδρίων ICTMT είναι μοναδική καθώς φέρνει σε επαφή καθηγητές, δασκάλους, εκπαιδευτικούς, σχεδιαστές προγραμμάτων σπουδών, ερευνητές μαθηματικής εκπαίδευσης, τεχνολόγους μάθησης και σχεδιαστές εκπαιδευτικού λογισμικού - όλους όσους μοιράζονται το ενδιαφέρον για τη βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας και της μάθησης. Μέσω του χαρακτήρα του, το συνέδριο παρέχει ένα φόρουμ για τους ερευνητές και τους επαγγελματίες του τομέα αυτού για να συζητήσουν και να ανταλλάξουν βέλτιστες πρακτικές, ερευνητικές προσεγγίσεις και αποτελέσματα, θεωρητική τεχνογνωσία, καινοτομία και προοπτικές σχετικά με τις εκπαιδευτικές τεχνολογίες και τον αντίκτυπό τους στη διδασκαλία και τη μάθηση των μαθηματικών.

Αυτό το διετές συνέδριο ξεκίνησε στο Μπέρμιγχαμ του Ηνωμένου Βασιλείου το 1993, υπό την επιδραστική επιχείρηση του Bert Waits από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Οχάιο.

Οι φετινές διαλέξεις της ολομέλειας είναι οι εξής:

• "Επαυξημένη πραγματικότητα: απλά ένα μεγάλο όνομα ή μια τεχνολογία που προάγει πραγματικά τη μαθηματική σκέψη;" από τον Osama Swidan, Πανεπιστήμιο Ben Gurion του Negev
  • 'Δημιουργία των πιο αποτελεσματικών εκπαιδευτικών τεχνολογιών για τη μαθηματική εκπαίδευση: από την Alison Clark Wilson, UCL-Knowledge Lab.
  • "Αισθητικοποίηση της έρευνας στη μαθηματική εκπαίδευση" της Nathalie Sinclair, Πανεπιστήμιο Simon Fraser
  • "Ο ρόλος της τεχνητής νοημοσύνης και της μαθησιακής ανάλυσης στη μετασχηματιστική μαθηματική εκπαίδευση" του Μανώλη Μαυρίκη, UCL-Knowledge Lab

(και άλλες που θα ανακοινωθούν σύντομα)

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του ICTMT 16: http://ictmt16.eds.uoa.gr/