Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

02.10.2017

Πρόσκληση σε εκπαιδευτικά εργαστήρια προγραμματισμού για όλους στα πλαίσια της Ευρωπαικής Εβδομάδας Κώδικα

Το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής εβδομάδας κώδικα (EU CODE WEEK) διοργανώνει και διεξάγει δύο εκπαιδευτικά εργαστήρια προγραμματισμού για όλους:

CODE YOUR GAME (18/10, 15.00-18.00)
Σε αυτό το εργαστήριο οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με τον προγραμματισμό μέσα από τον σχεδιασμό ψηφιακών εκπαιδευτικών παιχνιδιών στο περιβάλλον «ChoiCo», μια διαδικτυακή πλατφόρμα του Εργαστηρίου ανεπτυγμένη ακριβώς για αυτό το σκοπό. To συγκεκριμένο workshop απευθύνεται σε όλες τις ειδικότητες.
*Δεν απαιτείται πρότερη γνώση και εμπειρία με προγραμματισμό.

CODE 3D OBJECTS (20/10, 15.00 -18.00)
Σε αυτό το εργαστήριο οι συμμετέχοντες θα γνωρίσουν και θα χρησιμοποιήσουν το ελεύθερο διαδικτυακό λογισμικό «Χελωνόσφαιρα» για τον προγραμματισμό δυναμικών τρισδιάστατων αντικειμένων με γλώσσα Logo. Το workshop αυτό απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές και εκπαιδευτικούς μαθηματικών ή πληροφορικής.
*Σε αυτό το workshop μια πρότερη εμπειρία στη γλώσσα Logo θα ήταν βοηθητική.

Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν στο Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (Αίθουσα 540 - 5ος όροφος - Φιλοσοφική Σχολή – ΕΚΠΑ)
Η είσοδος είναι ελεύθερη ωστόσο απαιτείται η έγκυρη δήλωση της συμμετοχής σας καθώς ο αριθμός θέσεων είναι περιορισμένος.
Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όσους παρακολουθήσουν όλη τη διάρκεια του/των εργαστηρίου/ων που δήλωσαν.